Northern Virginia, DC, Maryland Water Polo

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2015-2016

ODP Zone Team Selections:  Ian Fry, Aiden Byrne, Christy Marchese, Julia Shehean

ODP Girls Northeast Development Team:  3rd place in ODP National Championships, coached by Leslie Entwistle

ODP Girls National Team Selection Camp:  Christy Marchese 

Junior Oympic National Championships - Qualifiying Teams and Participants 2016:

Five Capital Water Polo Teams Qualified:

18U Boys  (20th in Gold Division = 44th Nationally) : Jeff Brady, Cartsen Connolly, Joe Cox, Andrew Ford, Lucas Hight, Karl Miller, Harry Mills, Sean Pine, Jorel Sabado, Walter Sandbloom, Camiel van den Brink, Brendan White, Cullen Seipp.

16U Boys  (4 in Bronze Division = 76th Nationally):Gio Amodeo, Aiden Byrne, Peter Cashmere, Ryan Fry, David Gallion, Simms Henschel, Max Kapelina, Greg King, Ethan Kutia, Alex Lewis, Luke Pieton, Tyler Sweeney, Ben Tiepe.

14U Boys (7 in Bronze Division= 79th Nationally):Danilo Bajcetic, Ben Broadhurst, Ford Bruggen, Liam Byrne, Thomas Cox, James Frew, Ian Fry, Scott Knieriem, Danilo Lemaic, Sean O’Boyle, Landon Plummer, Marko Stjepanovic,  Jonathan Walberg, Tate Ward.

14U Girls  (22 in Platinum Division = 22nd Nationally):Tyler Fox, Emily Gallion, Christy Marchase, Julia Sheahan, Michaela Gabriel, Jenna Handali, Lilly Hopper, Ursula Wise, Lexi Marissink, Gabriella Vollman, Teagan Broadley, Natasha Dykman, Gabrielle Vas.

12U Boys  (23 in Gold Division = 47th Nationally): Luke Baird, Nikola Bajcetic, Finn Byrne, Rowen Frew, Pierce Holley, Connor Ledger, Mihailo Lemaic, Paul Lukas, and Michael O’Gradey, Petar Stjepanovic.

2014-2015

ODP Zone Team Selections 2014-2015:   Natalie English, Addison Collins, Reilly Halvorson, Christy Marchese, Ryan Fry, Aiden Byrne

Junior Oympic National Championships - Qualifiying Teams and Individual Participants 2015:

18U Boys:  Lucas Hight, Isher Gill, Rahul Gill

18U Girls:  Nikki Krisztinicz

16U Boys:  Carston Connolly, Peter Huson, Camiel Van den Brink, Joe Cox, Sean Pine, Jorel Sabado, Eric Weiner, David Gallion, Harry, Mills, Will English, Nicolo Mantovanelli, Conor Durbin, Walter Sandbloom, Zach Rosenthal, Greg King.

14U Girls:  Rylee Neumann, Julia Sheahan, Christy Marchese, Reilly Halvorsen, Natalie English

14U Boys:  Ryan Fry, Ian Fry, Aiden Byrne, Will Greenwood, Giacomo Mantovanelli, Tate Ward, Zach Pifer, Yevgeny Dodzin

12U Girls:  Addison Collins, Emily Gallion

2013-2014

ODP Participants 2013-2014: Aidan Dick, Kelsey O’Malia, Shahan Jayasinghe, Will English, Spencer Lukehart, Alex Lewis, Carsten Connolly, David Gallion, Yasmeen Moustafa, Natalie English, Jorel Sabado, Kalin Khanzada, Lucas Hight, and Ian and Ryan Fry

National Team Selection Camp 2014: Aidan Dick (All Tournament Team award)  and Carsten Connolly

Junior Oympic National Championships - Qualifiying Teams and Individual Participants 2014:

18U Girls:  Aiden Dick, Kelsey O'Malia - Gold Medal

18U Boys: Edward Goodwin, Shahan Jayasinghe

16u Boys:  Sean Pine, Karl Miller, Lucas Hight, Peter Huson, Joe Cox, Jorel Sabado, Andrew Ford, Walter Sandbloom, Harry King.

14U Boys:  Ryan Fry, Alex Lewis, Scott Huson, Spencer Lukehart, Aiden Byrne, Nicolo Mantovanelli, Carston Connelly, Zach Rosenthal, David Gallion, Will English, Ben Rosenthal.

12U Girls: Yasmeen Moustafa, Grace Fitzpatrick, Julia Sheahan, Addison Collins, Macey O'Malia, Bridget O'Shaughnessy,  Natalie English, Emily Gallion, Rylee Neumann, Paloma Mallan, Amelie Koracevic.

12U Boys:  Ian Fry

2012-2013

ODP Participants 2012-2013: Aidan Dick, Grace Greenwood, Kelsey O’Malia, Shahan Jayasinghe, Bailey Williams, Will English, Alex Lewis, and Ryan Fry

National Team Selection Camp 2013: Aidan Dick

Development (14U) Holiday Camp Participants 2012: Eric Weiner

Junior Oympic National Championships - Qualifiying Teams and Individual Participants 2013:

16U Boys:  Edward Goodwin, Shahan Jayasinghe

16U Girls:  Aiden Dick

14U Boys:  Alex Lewis, Ben Rosenthal, Spencer Lukehart, Eric Weiner, Daniel Jennings, Jack St. Pierre, Peter Huson, Sean Pine, Zach Rosenthal, Carston Connelly, Will English, David Gallion.

12U Boys:  Ryan Fry, Kalin Khanzada, Ryan Perham.

10U Co-ed:  Maggie O'Shaughnessy, Bridget O'Shaughnessy, Addison Collins, Campbell Collins, Emily Dick, Amelie Koracevic, Macey O'Malia, Emily Gallion, Ian Fry.

2011-2012

ODP Participants 2011-2012: Aidan Dick, Avery Dick, Yanneth Pedraza

National Team Selection Camp 2012: Aidan Dick

Holiday Camp Participants 2011: Kelsey O’Malia

Junior Oympic National Championships - Qualifiying Teams and Individual Participants 2012:

16U  Girls: Aidan Dick, Grace Greenwood – Silver Medal

12U Boys: Ryan Fry, Will English, David Gallion, Alex Lewis, Carsten Connolly, Jack St. Pierre